KURUM: BİONAY E KİMLİK DOĞRULAMA HİZMET SAĞLAYICI AŞ.

BAŞVURU SAHİBİ: Ümit Yaşar Usta

URL: https://www.bionay.com.tr/

VIDEO URL: https://www.youtube.com/watch?v=OAH5A5BxCL8

ÖZET: biOnay, kamudan özel sektöre kimlik doğrulamanın gerekli olduğu tüm işlemlerde güvenliği sağlayan ve kurumsal müşterilere uçtan uca anahtar çözümler sunan, Türkiye’nin %100 yerli ilk Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemidir (EKDS) ve ilk Kart Erişim Cihazıdır (KEC).

AMAÇ: Kamuda ve Özel Sektörde kimlik doğrulamanın gerekli olduğu tüm işlemlerde yönetmeliklere ve ilgili kanunlara uygun olarak güvenli bir şekilde kimlik doğrulama süreçlerinin yürütülmesini hedeflemektir.

KAPSAM: Çipli kimlik kartının yetkili kurum tarafından verilip verilmediğini, kişiye ait olup olmadığını tespit eden biOnay Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) ve Kart Erişim Cihazları (KEC) ile kimlik kartı, PIN, parmak izi ve dijital fotoğrafı doğrular. Kimlik doğrulamayı yapan görevlinin de kimliği eş zamanlı doğrulanır. Ayrıca; Kart Erişim Cihazının yetkili olup olmadığı ya da manipüle edilip edilmediğinin ispatı sağlanır. biOnay Kart Erişim Cihazının (KEC) ekranında kart sahibine sadece kendisinin bildiği ve çipte yer alan kişisel bir mesaj gösterilir. İlgili mesaj ancak kart sahibi tarafından onaylandıktan sonra işlem devam edilir.
biOnay’ın kullanılması ile kimlik sahteciliğinin önüne geçilir, şahısların mağduriyeti engellenir, kurumların maddi kayıplarını azalır, işlem hızını artırarak verimi yükseltir, güvenlik önlemleri sayesinde itibarı güçlendirir, sunulan uçtan uca yazılım hizmeti sayesinde verileri güvenli ortamda saklanır.
Projenin hedef kitlesi T.C. Çipli Kimlik Kartı sahibi olan tüm vatandaşlar (şu an için 65 milyon kimlik dağıtılmış durumda) ve kimlik doğrulama ihtiyacı olan tüm kamu kurumları ve özel sektör. Tapu Daireleri, Noterler, Emniyet, Bankalar vb. kuruluşlardır.