KURUM: Konya Ticaret Odası

PROJE URL: https://listofcompany.com/tr

PROJE VIDEO URL: https://www.youtube.com/watch?v=8tMJ8Da2cMw&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=5Lb_SYc-rpM&t=23s

DÜZEY: Sivil Toplum Kuruluşları

ALAN: Endüstri ve Ticaret Ürünleri

PROJE ÖZETİ: Konya bölgesinde imalat ve ihracat yapan firmaların iletişim bilgileri, ürün bilgileri, G.T.İ.P. numaraları tespit edilerek “Konya Bölgesi İmalat Envanteri” hazırlanmıştır. Hazırlanan bu envanter www.listofcompany.com adresinde toplanıp Türkçe ve İngilizce olarak yayına başlamıştır. Şu an için iki dil olarak yayına devam eden site yakın zamanda 7 dilde hizmet vermeye başlamıştır. Dünya da ve ilimizin ihracat potansiyeli yüksek olan ülkeler de sitenin tanınırlığının sağlanması için yoğun çalışma başlatılmıştır. Bu projeyle Konya firmalarının yurtdışında tanıtılması ve üyelerimizin daha fazla ithalatçı ile buluşmaları amaçlanmaktadır.

Konya ve bölgesinde üretim yapan ve ihracat potansiyeli olan tüm firmalar bu site yer alacaktır. Şu an itibari ile 19.003 ürün, 7.612 firma, 27 ana sektör 172 alt sektör sistem de kayıtlı olarak aktif olarak site çalışmaktadır. Firma kayıt çalışmaları devam etmektedir. Sitenin güncelliği takip edilmektedir. Eksik firmalar eklenmektedir. Firma bilgileri güncellenmektedir. Yeni açılan firmalar sisteme kayıt edilmektedir.
Site de arama yapılacak firmanın ismi ünvanı, GTİP numarası, ürün ismi gibi birçok şekilde akıllı arama motoru kullanılarak arama yapılabilmektedir. Böylelikle ürün ve firma arama arayan ithalatçılar çok kısa süre de istenilen bilgiye alternatifli bir şekilde ulaşmaktadırlar.

Üye firmalarımızın ürünlerini GTİP numaraları ile birlikte sisteme eklemeleri sağlanmıştır. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden GTİP no ile arama yapıldığında o ürünü üreten firmalara kolayca ulaşılabilmektedir.

Sitede her firmanın ürün isimleri, ürün resimleri, GTİP numaraları gibi bir çok bilginin yanında iletişim ve adres bilgileri, coğrafi konum bilgisiyle birlikte harita üzerinde işaretlenmiş şekilde sitede yer almaktadır. Ayrıca sitede yer alan lojistik ve ulaşım bilgileriyle de siteyi ziyaret eden kullanıcıların lojistik ve ulaşımla ilgili merak ettiği konular hakkında fikir sahibi olması sağlanmıştır.

Site kullanıcı ister arama motorunda ister gtip numarasından isterse sektörlere göre yapılan ayrımlardan istediği veya aradığı firmayı bulma imkânı yer almaktadır. – Firmaların ayrı ayrı veya “ilgilendiklerim listesine eklenen firmalar” özelliğini kullanarak toplu şekilde dinamik pdf kataloğu üretmesi sağlanır. Bu sayede site kullanıcıları çevirim dışı veya basılı ortamlarda da firma bilgilerini arşivleyebilirler. Arama yapan kişi ilgilendiği firmalar ile sistem üzerinde mesaj atabilmektedir. İlgilendiği birçok firma var ise toplu mesaj atma imkânı da sunmaktadır. Sitede ayrıyeten İlimizin tanıtımı da yapılmaktadır. Özel olarak hazırlanan Konya tanıtım ve sektör tanıtım kitapçıkları da mevcuttur.

Konya’da düzenlenen fuarlar sitemizden takip edilebileceği gibi bu fuarlara katılım gösteren üye firmaların listesini bulmak da mümkündür.

Oda olarak bu proje de amacımız İlimizde ihracat yapan ve ihracat yapma potansiyeli olan firmaları ithalatçılar ile buluşturmaktır. Bu sitenin tanıtım çalışmaları ile firmalarımıza bir portal üzerinden ulaşılabilecek ve buradan ihracatlarını ve yeni firmalar ile iş birliği yapma fırsatı yakalayacaklardır. Ayriyeten bu kapsam da ve büyüklükte imalat, ihracat yapan ve ihracat yapma potansiyeli olan firmaların kayıt altında tutulduğu başka bir proje bulunmamaktadır.

Ayrıca ithalatçı firmaların site üzerinden aradıkları veya ithal etmek istedikleri ürünleri talep bırakabileceklerdir. Yapılan bu hizmet Konya bölgesinde faaliyet gösteren firmalar için Konya Ticaret Odası tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır.